Położony nad Wisłą Sandomierz, to jedno z piękniejszych polskich miast. Zachwyca swoją niezwykłą architekturą. Choć przez lata zapomniany, zyskał popularność za sprawą niezwykle lubianego przez widzów serialu emitowanego przez Telewizję Polską. Mowa oczywiście o „Ojcu Mateuszu”, w którym główną rolę gra Artur Żmijewski. Jakie są ciekawe miejsca w Sandomierzu? Od czego zacząć zwiedzanie Sandomierza? Czy zwiedzanie Sandomierza meleksem to opcja godna rozważenia? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź.

 

Polski Rzym

Nie bez powodu Sandomierz nazywany jest małym Rzymem. Podobnie jak stolica Włoch położony jest na siedmiu wzgórzach. Do tego zarówno pod Rzymem, jak i Sandomierzem ciągną się pełne tajemnic korytarze, które wzbudzają ogromne emocje. W mieście panuje wyjątkowa atmosfera, której nie da się porównać z niczym innym.

Mnóstwo zabytków

Na każdym kroku w mieście znajdują się liczne zabytki, które wzbudzają zachwyt turystów. Stare Miasto ma średniowieczny układ, którego centrum stanowi prostokątny rynek. Mało kto wie, że sandomierska starówka jest jedną z piękniejszych, a jednocześnie najlepiej zachowanych w Polsce. Jej wartość historyczna jest nie do przecenienia. Wśród najważniejszych zabytków wymienić należy:

 

  • kościół katedralny – to tutaj przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Sandomierz został nimi obdarowany przez Władysława Jagiełłę;
  • zamek, który mieści Muzeum Okręgowe;
  • Ratusz;
  • Brama Opatowska – rozpościera się z niej wspaniała panorama na miasto.

 

Sandomierz meleksy – połączenie idealne

Jeśli chcemy zwiedzić w łatwy i przyjemny sposób Sandomierz, a jednocześnie nie mamy zbyt wiele czasu, możemy postawić na meleksy. To ciekawa opcja, która cieszy się wśród turystów ogromną popularnością. Takie zwiedzanie jest idealne, jeśli do Sandomierza wybraliśmy się z małymi dziećmi i nie chcemy ich zbytnio zmęczyć.

 

Czytaj również: Wyprawa do Sandomierza z dziećmi

 

Położony nad Wisłą Sandomierz to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ciekawe zabytki, wyjątkowa atmosfera i ojciec Mateusz, którego można spotkać przy odrobinie szczęścia.