Wycieczka Sandomierz  to być może źródło wielu inspiracji  na całe życie. Gdybyśmy pojawili się w Sandomierzu nie mając pojęcia o tym, co wspomniane miasto może nam zaoferować, moglibyśmy nie dać mu nawet szansy. Podstawowe informacje na jego temat sugerują przecież jedno z wielu sennych miasteczek województwa świętokrzyskiego. Niech nas jednak nie zwiodą pozory.  Wystarczy przekroczyć Bramę Opatowską, aby przekonać się, że Sandomierz w pełni zasługuje na miano jednego z najbardziej wyjątkowych miast w Polsce.

 

Czego oczekiwać?

W pierwszej kolejności wypada podkreślić, że obecna przynależność Sandomierza może być nieco myląca. Administracyjnie miasto należy do województwa świętokrzyskiego. W rzeczywistości jednak jest ono związane z Małopolską. Jego historia ściśle łączy się z historią tego właśnie regionu. Już pierwszy rzut oka na panoramę tego położonego na siedmiu nadwiślańskich wzgórzach miasta sugeruje nam zresztą, że mamy do czynienia z historią bogatą. Dziś, jako turyści, możemy przyglądać się zarówno jej najjaśniejszym, jak i tym bardziej ponurym kartom. Trudno bowiem o wydarzenie, które nie pozostawiłoby na mieście trwałego śladu.

 

Czytaj również: Poznaj Sandomierz jeżdżąc meleksem

Osoby, które zastanawiają się nad tym, co może je spotkać w Sandomierzu, powinny liczyć się również z tym, że jest to miasto wypełnione zabytkami z różnych epok. Czas był łaskawy zarówno dla miasta, jak i dla jego ludności. Wiele niepowtarzalnych zabytków zachowało się więc w zdumiewająco dobrym stanie. Tak jest choćby z zabudowaniami sandomierskiego rynku. Wywiera on ogromne wrażenie nie tylko na miłośnikach sztuki, ale i na laikach. Oczywiście, rynek nie jest wcale jedynym punktem, w którym warto znaleźć się choćby na moment.

 

Jak podziwiać Sandomierz?

Sandomierz często jest określany mianem miasta niezwykłego. Nic więc dziwnego, że i samo jego podziwianie może odbywać się w nietypowych warunkach. Tak będzie choćby wówczas, gdy zdecydujemy się na zwiedzanie Sandomierza meleksem. Wycieczki meleksami cieszą się popularnością wśród turystów w każdym wieku. Jest to przy tym wymarzony środek lokomocji tak dla rodzin z małymi dziećmi, jak i dla osób starszych oraz niepełnosprawnych.