Sandomierz jest zaliczany do tych miast, w których warto się zatrzymać, nie ma przy tym znaczenia, czy dysponujemy zaledwie kilkoma godzinami, czy też dniami wolnymi. Co można zatem w nim zobaczyć i jak poruszać się po mieście, aby dostrzec jak najwięcej?

 

Przewodnik Sandomierz

Ludność miejscowa lubi powtarzać, że w Sandomierzu każde miejsce jest niezwykłe. I choć początkowo można mieć wrażenie, że są to po prostu czcze przechwałki, choćby krótka wizyta przekonuje, że w twierdzeniu tym kryje się wiele prawdy. Przykładem takiego niezwykłego miejsca może być choćby Collegium Gostomianum. Budynek już z daleka przyciąga wzrok, im zaś więcej wiemy na jego temat, tym jesteśmy ciekawsi jego historii. Do dziś mieści się w nim szkoła średnia, ciesząca się zresztą mianem jeden z najbardziej prestiżowych w kraju. Nie ma w tym zresztą przypadku, mieści się ona bowiem w budynku kolegium jezuickiego kontynuując tradycje placówki edukacyjnej założonej w dawnym 1602 roku. Będąc w Sandomierzu warto poznać choćby jego skróconą historię. W tym celu proponujemy zamówienie usługi przewodnik Sandomierz.

Czytaj również:Poznaj Sandomierz jeżdżąc meleksem

Na miano miejsca niezwykłego zasługuje również zamek w Sandomierzu. Ten pamięta jeszcze czasy udanego panowania Kazimierza Wielkiego, wzniesiono go bowiem na skarpie wiślanej w drugiej połowie czternastego wieku. Zamek był wielokrotnie rozbudowywany przez kolejnych władców Polski, a jego historia zmieniła się radykalnie dopiero po trzecim rozbiorze Polski, kiedy to zaczął pełnić funkcję więzienia. Dziś mieści się w nim Muzeum Okręgowe, w którym można zresztą poznać przynajmniej kilka tajemnic zamku zaskakujących nawet dla miejscowych.

Niezwykłe zwiedzanie

Zwiedzanie tak niepowtarzalnego miasta z pewnością zasługuje na specjalną oprawę. Nikogo nie powinno zatem zaskakiwać to, że może ją otrzymać. Sandomierz meleksy to jeden z najciekawszych pomysłów na poznanie historii miasta, jego zabytków oraz ciekawostek z nim związanych. To także wstęp do dokładniejszego zwiedzania, w czasie wycieczki można bowiem zapoznać się z najciekawszymi miejscami i wybrać te, którym potem można będzie przyjrzeć się bardziej wnikliwie. To w końcu także idealne rozwiązanie, gdy zależy nam na zwiedzaniu kompleksowym.