Czytaj także: Zwiedzanie Sandomierza

Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast położonych w województwie świętokrzyskim. Nie brakuje osób, które uważają że także w Polsce postrzeganej jako całość trudno znaleźć mu odpowienik. Liczy sobie ponad 23 tysiące mieszkańców, wystarczy jednak jeden słoneczny dzień, aby zaroiło się od turystów. Co więcej, osoby które raz odwiedzą Sandomierz zwykle powtarzają, że jedna wizyta wcale nie jest wystarczająca. Nie ukrywają też, że zaraz po jej zakończeniu planują już następne.

 

 

O Sandomierzu słów kilka

Istnieje przynajmniej kilka faktów na temat Sandomierza, które dobrze poznać jeszcze przed jego odwiedzeniem. Kluczowa wydaje się w tym kontekście informacja na temat tego, że jest to miasto położone nad Wisłą. Jest ono dumne ze swojej rzeki. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że Sandomierz jest zlokalizowany aż na siedmiu wzgórzach. Sprawia to, że już od dawna określany jest mianem małego Rzymu. Miasto położone jest na obu brzegach Wisły, każdy ma przy tym swoją specyfikę. Jeśli chcemy zobaczyć centrum uznane w roku 2017 za pomnik historii, powinniśmy przeprawić się na lewy brzeg rzeki. Prawa strona Wisły jest znacznie mniej zabytkowa, tu jednak toczy się wcale nie mniej istotne miejskie życie przemysłowe. Warto też pamiętać o tym, że choć obecnie Sandomierz znajduje się w granicach województwa świętokrzyskiego, historycznie jest związany przede wszystkim z Małopolską.

 

Jak zwiedzać Sandomierz

Zwiedzanie Sandomierza cieszy się coraz większą popularnością, nic zatem dziwnego, że może odbywać się na wiele sposobów. Turyści lubią zarówno te bardziej, jak i mniej konwencjonalne zwłaszcza, że te ostatnie stają się same w sobie niezwykłym wydarzeniem. W tym kontekście wypada wspomnieć o zwiedzaniu Sandomierza meleksem – niezwykle przyjemnym doświadczeniu, które pozwala nie tylko na zapoznanie się z niebanalną architekturą miasta i dotarciem do jego najbardziej znanych części. Zwiedzanie meleksem to także okazja do tego, aby zobaczyć więcej niż zwykły turysta i uchwycić ducha miasta, a więc to, co sprawia, że chce się do niego wracać.