Istnieją miasta, których nie da się poznać spacerując po nich jedynie z przewodnikiem w dłoni. To miasta, w których należy się zanurzyć, aby poczuć ich magię. W Polsce jest ich przynajmniej kilkanaście, a jednym z nich jest bez wątpienia położony na lewym i prawym brzegu Wisły Sandomierz.

 

Co zobaczyć w Sandomierzu?

 

Osoby, które wybierają się tu po raz pierwszy często poszukują odpowiedzi na ważne pytanie. Od jakiego punktu rozpocząć zwiedzanie Sandomierza? Tu ludność miejscowa zwykle wcale się ze sobą nie spiera. Jedną z najbardziej naturalnych odpowiedzi wydaje się bowiem ta, która zakłada odwiedzenie Bramy Opatowskiej. Ta gotycka brama wjazdowa do miasta pamięta jeszcze czternasty wiek. Również w wiekach późniejszych trwały prace nad jej wyglądem i funkcjonalnością. Co ciekawe, w przeszłości do miasta prowadziły aż cztery bramy, Brama Opatowska jest jednak jedyną, która zachowała się po dziś dzień.

Czytaj także: Poznaj Sandomierz jeżdżąc meleksem

Gdy przejdziemy przez bramę, możemy sami określić, w którą stronę się udamy. Warto jednak pamiętać o tym, że pewne punkty po prostu muszą stać się częścią planowanej przez nas wycieczki. Tak jest choćby w przypadku kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha, Ratusza, Bazyliki Katedralnej, a przede wszystkim sandomierskiego rynku. Ten ostatni jest zresztą na tyle niepowtarzalny, że jest w stanie na stałe zapisać się w pamięci zwiedzających bez względu na to, czy spędzili na nim cały dzień, czy też zaledwie kilkadziesiąt minut.

 

sandomierz meleksy

Pomysł na zwiedzanie- Sandomierz meleksy

 

Gdy wiemy już, na czym powinna skupić się nasza uwaga, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jak najlepiej poznać to niezwykłe miasto. Możliwości po raz kolejny nie brakuje, a spacer z książkowym lub multimedialnym przewodnikiem to jedynie jedna z wielu opcji. Miłośnicy ciekawych doznań mogą zdecydować się choćby na zwiedzanie Sandomierza meleksem. Ta nietypowa forma turystyki cieszy się powodzeniem już choćby dlatego, że pozwala na poznanie miasta bez względu na panującą aktualnie pogodę. Wielość tras sprawia przy tym, że każdy znajdzie tą, która okaże się idealna z jego punktu widzenia.